Koupě nemovitosti jako možnost zajištění na stáří

StariStárnutí populace dnes patří mezi často diskutovaná témata. Průměrná porodnost ženy v EU se pohybuje kolem hodnoty 1,5, zatímco délka života se pomalu ale jistě prodlužuje. Předpokládá se, že v roce 2060 budou lidé nad 60 let tvořit třetinu celkové populace Evropské unie. Stát tedy pravděpodobně nebude mít dostatek finančních prostředků na vyplácení důchodů lidem tohoto věku. Přirozeně každý člověk chce mít ve svém životě nějakou jistotu a chce se cítit v bezpečí. Již kolem dvacátého roku života je dobré začít myslet na své stáří a jak si ho finančně dostatečně zajistit. Ať už se jedná o pravidelné ukládání finančních částek na spořící účet, investování do cenných papírů či investování do nemovitostí, vždy je to krok správným směrem – směrem ke spokojenějšímu stáří.

Celý život se neustále za něčím honíme, žijeme ve stresu a mnohdy nás trápí i nedostatek financí. Místo, abychom zvolnili a pracovali na zlepšení způsobu našeho života, uklidňujeme se tím, že v důchodu budeme mít dostatek času na odpočinek. Co když to ale nebude pravda? Co když i v důchodu budeme muset řešit, kde vzít peníze na jídlo, bydlení, naše vnoučata apod.? Není lepší být již dopředu zajištěný a opravdu si už pouze užívat zaslouženého „volna“, relaxovat při oblíbených činnostech a nemuset řešit, že nebudeme mít co do pusy? Určitě to lepší je! Proto si dnes přiblížíme jednu z možností zajištění na stáří.

Současná úroková míra u spořících účtů není zrovna nejlákavější, u státních dluhopisů jakbysmet a obchodování s akciemi nemusí být pro každého. Jak se tedy co nejlépe zajistit na své stáří? Nejnižší riziko se jeví u investice do nemovitostí. U nich nehrozí jejich znehodnocení vlivem inflace. Přesto nemusí být výnos z pronajímané nemovitosti vždy jistý. Nejdůležitějším kritériem při výběru nemovitosti je lokalita. Vybraná lokalita totiž může za několik let ztratit na své atraktivnosti. V současné době se doporučuje investovat především do menších bytů v univerzitních městech s vysokou koncentrací studentů, tedy do bytů v Praze, v Brně, v Olomouci či v Plzni. Vždy je však třeba vzít v úvahu i příjem z pronájmu v porovnání s cenou nemovitosti. Například ve městech, jako je Ostrava, jsou ceny bytů třetinové oproti bytům v Praze, ale nájem je pouze poloviční. Tedy z hlediska pronajímání je výhodnější. Jsou zde ale další vlivy, které je nutné vzít v potaz.

Investovat do nemovitosti je možné buď z vlastních finančních prostředků, nebo z prostředků cizích. Ne každý má však bokem dostatečný obnos na tak velikou investici. V takovém případě je vhodné zvážit možnost hypotečního úvěru. Úrokové sazby se dnes pohybují poměrně nízko, pokud tedy nemáte k dispozici celou částku a rádi byste investovali do nějaké nemovitosti, je k uzavření hypotéky nejvhodnější doba. Ovšem čím vyšší LTV (poměr výše úvěru k hodnotě nemovitosti), tím i vyšší úroková sazba. Je tedy dobré mít alespoň část ceny nemovitosti naspořenou a nefinancovat ji pouze z vypůjčených peněz. Bydlíte-li v pronájmu, může být pro Vás koupě bytu či rodinného domu skvělou příležitostí, jak se do budoucna zbavit břemene placení nájmu. Zatímco při placení nájemného vyhazujete „peníze z okna“, při splácení hypotéky máte alespoň jistotu, že zakoupená nemovitost bude jednou Vaše. Tu budete moci dále pronajímat, čímž si zajistíte pravidelný příjem.

Ať už je investice do nemovitosti pro Vás vhodnou variantou k zajištění (s uspokojivým výnosem a relativně vysokou stabilitou) či nikoliv, je vždy lepší nesázet pouze na jednu kartu. Myslete však na Vaše stáří již dnes a zajistěte si jeho příjemnější prožití.