Koupě

Výběr vhodné nemovitosti by neměl být impulzivní volbou bez řádného promyšlení, nýbrž by mu měla předcházet konzultace s někým, kdo nemovitostem rozumí a denně se jimi zabývá. Tomuto procesu se říká upřesnění poptávky. Je to podobné, jako když si jdete koupit auto. Pravděpodobně si s sebou vezmete na pomoc technika, který Vám auto odborně prohlédne a následně sdělí, zda je koupě výhodná či nikoliv.

Při koupi nemovitosti by tomu nemělo být jinak. Rozhodnutí koupit nemovitost je důležitou částí celého obchodu, bez něj se nebude dít nic. Nejprve je však potřeba si položit tři klíčové otázky. Například podle odpovědi na otázku „Pro jaké účely budu nemovitost využívat?“ se nejen vybírá vhodná nemovitost, ale také ve většině případů ovlivňuje výběr způsobu a možnosti financování.

Jaký bude účel nemovitosti?

 • Bydlení
 • Investice (pronájem, přeprodej, …)
 • Rekreace

Jaký způsob platby využiji?

 • Hotově
 • Úvěr (se zástavou, bez zástavy)
 • Kombinace

Jaké jsou mé časové možnosti koupě?

 • Ihned (kdykoliv)
 • Do určité doby (někdo nebo něco Vás časově tlačí – např. vystěhování po prodeji apod.)
 • Od určité doby (někdo nebo něco Vám nedovolí dřívější koupi – např. finanční prostředky získané prodejem stávající nemovitosti nebo získání úvěru)

Teprve po zodpovězení těchto zásadních otázek, které si většina lidí pokládá bohužel až v závěru, se můžeme vrhnout na samotný výběr nemovitosti. Správný realitní makléř by se Vás měl již při prvním rozhovoru zeptat, o jakou nemovitost máte zájem. Pokud tomu tak bude, vyhnete se realitní turistice, kterou s Vámi většina realitních makléřů podnikne (budete chodit na prohlídky nemovitostí, i když dopředu víte, že to nebude to pravé). Kromě toho správné určení poptávky pomůže Vám i vašemu makléři hlídat daný typ nemovitosti na inzertních serverech, v novinách a v realitní kanceláři.

Co vlastně sháníte?

 • Byt
 • Rodinný dům
 • Pozemek
 • Jinou nemovitost

Zdá se to být vše, jenže tomu tak zdaleka není. Víte kolik parametrů má samotný byt? Například dispoziční velikost (2+1, 2kk,..), velikost metrážní, výběr patra, výtah, stav, lokalita, společné prostory, balkón, druh topení, typ zdiva, revitalizační úvěry atd. Jak vidíte, je toho více, na co je potřeba se u bytu zaměřit a zejména zeptat. A co teprve u rodinného domu?sell

Všechny parametry pak realitní makléř spolu s Vámi nahází do kouzelné krabičky (obrazně řečeno), zatřepe, a vypadne Vámi vysněná nemovitost. Málokdy se ji ale podaří najít na sto procent. Ať již z důvodů nízké nabídky na trhu, vysokých cen či nedostatku času na rozmyšlenou. Je dobré již dopředu vědět, na kterých požadavcích Vám nejvíce záleží a na kterých naopak méně.

Tímto ale koupě zdaleka nekončí. Vše naopak začíná teprve potom, co si vyberete svou vysněnou nemovitost a rozhodnete se jít na prohlídku. Jak již bylo výše zmíněno, je dobré si vzít s sebou někoho, kdo nemovitostem rozumí. Nemusí to být nutně jen makléř, který má nemovitost na starost. Tímto můžete ušetřit spousty peněz a času (viz sekce Osobní makléř). Zaměřte se na fakta, která v inzerátu ani po telefonu nebyla sdělena. Nebojte se na cokoliv majitele nemovitosti zeptat, klidně i na závazky (exekuce, zástava, …). Můžete po něm dokonce žádat i výpis LV k aktuálnímu datu apod.

Pokud se rozhodnete pro koupi, pak trvejte na rezervaci nemovitosti. Jedině tak máte jistotu, že Vámi vynaložený čas a práce k přípravě smluv, vyřízení hypotéky, zajištění ostatních služeb (stěhování, prodej vašeho bytu atd.) nepřijde vniveč. Rezervací dáváte závazně najevo, že o danou nemovitost stojíte a získáte tím garanci koupě. Prodávající má tedy garanci, že si nemovitost koupíte, a tudíž se může zařizovat pro budoucí urychlení předání.

Důležité!

Jste-li kupující, neváhejte mne kontaktovat. Nechte si u mne zadat svou poptávku a já Vám již pomohu vybrat si tu správnou nemovitost.